Luca Giordano (1634 - 1705) - Madonna różańcowa

cena wywoławcza
35 000 PLN
70 000 - 80 000 PLN

MADONNA RÓŻAŃCOWA ,  1680 - 1685, olej na płótnie / oil on canvas, 39,5 x 24,8 cm

Na odwrocie stary, włoski napis „Inna wersja modella obrazu ołtarzowego  w kościele Św. Ducha w Neapolu z ok. 1685” oraz nr kolekcjonerski „No.43”

O dziele:

„Madonna daje różaniec Św. Dominikowi i Katarzynie. Duża samodzielność i zręczność w wyzyskaniu skądinąd znanych już motywów, a także cechy stylowe przystające do maniery stosowanej przez Lukę Giordano do malowania niewielkich obrazów w 1. poł. lat 80-tych XVII w., przemawia za autorstwem samego mistrza.”

O autorze:

Luca Giordano, hiszp. Lucas Jordán (ur. 18 października 1634 w Neapolu, zm. 12 stycznia 1705 w Neapolu) – eklektyczny włoski malarz i rysownik epoki baroku. Działał w wielu miejscach, był m.in. malarzem nadwornym króla Hiszpanii Karola II.Początkowo terminował u Jusepe de Ribery, a potem kształcił się pod kierunkiem Pietra da Cortony. Znany był z bardzo szybkiego tworzenia swoich prac, umiejętności naśladowania stylu innych malarzy i łączenia stylu rzymskiego i weneckiego w malarstwie.

Koncentrował się głównie na tematyce religijnej, choć malował również obrazy mitologiczne, historyczne i portrety. Jego pierwsze dzieła (1650-54) utrzymane są w duchu caravaggionizmu, ale są bardziej nasycone migotliwym światłem. Dzieła powstałe po 1677 r. odznaczają się wirtuozerią kompozycyjną, rozległą przestrzenią oraz dużą liczbą postaci w gwałtownych niespokojnych ruchach.

Odegrał wielką rolę w rozwoju monumentalnego malarstwa barokowego. Wykonał wiele fresków, m.in.: w kopule S. Brigida w Neapolu (1682), w Palazzo Medici-Riccardi we Florencji (1682-83), w kościele w Escorialu (1692-4), na sklepieniu zakrystii katedry w Toledo (1697-1700) oraz w kopule skarbca w Certosa di San Martino w Neapolu (1704).

Źródło: Wikipedia